• Köy Salamurası
  • Köy Salamurası
  • Köy Salamurası
Köy Salamurası
Ürün Kodu : STÜ-13       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  Aydar Peynircilik
140.00 TL   Kdv DahilSalamura peyniri uzun süre bozulmamakla beraber lezzet bakımından diğer peynirleri aratmayacak lezzete sahiptir. Özellikle doğu bölgelerimiz de yapılan Salamura peyniri oldukça yaygın tüketilmektedir.

Salamura peynir çiğ sütün 30 35 derece bandında mayalanarak yapılır. Salamura peynir kaynatılmadan yapıldığı için 3-6 ay arasında tuzlu suda bekletilmesi önerilir. Aksi takdir de Brusella gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Halk arasında köy peyniri olarak da lanse edilen salamura çocukluk zamanlarımızda en çok tüketilen peynirlerdendir. Genellikle kış aylarında tüketilen peynir uzun süre tuzlu suda beklediği için bozulmaya karşı dayanıklı bir peynirdir.

Peynir 30-35 derece sıcaklığına getirildikten sonra mayalama işlemi gerçekleştirilir. Tıpkı yoğurt yapımında olduğu gibi sarılarak 45 ila 60 dakika arasında mayalanmaya bırakılır. Peynirimiz pıhtılaşmaya başladıktan sonra bir bıçak yardımıyla ayrılıp suyunun süzülmesi için keselere bırakılır. Yaklaşık 30 dakika süzülmesi beklendikten sonra kaya tuzu yardımıyla tuzlama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem yapılırken peynirin tümüne tuzun yedirildiğinden emin olunmalıdır. Yeterli büyüklükteki derin bir kapaklı kaba peynir koyulur. Daha sonra tuzlu su ile yapılan salamura, peynirin üzerini yarım parmak geçecek şekilde kaba doldurulur. Kaptaki peynirin bastırılması önem arz etmektedir. Bu yüzden peynirin üstüne bir kapak veya plastik yardımıyla bastırılıp kabın kapağının kapatılması önemlidir. Peynirin salamurası ise şu şekilde yapılabilir. 1 litre suya 80 gram kaya tuzunu ilave ettikten sonra iyice karıştırılır. Daha sonra bu çözelti kaynamaya koyulur. Kaynama başladıktan 5 dakika sonra hazırlanan salamura soğuması için beklemeye alınır. Yaklaşık 8 ila 10 saat arasında bekletildikten sonra hazırlanan peynire ilave edilebilir. Salamura peynirin minimum 3 ay bekletilmesi önerilir.

İstenilen kıvam ve lezzet olarak hazır hale gelen peynir kahvaltılarınızın vazgeçilmez yiyecekleri arasına girer.

Aydar Peynircilikolarak sizi tüm bu zahmetten kurtarıyoruz. El emeği ile  hazırlanan peynirlerimizi kahvaltı sofralarınıza ulaştırıyoruz. Kolay ve taksitli ödeme seçeneklerimizle evinizden çıkmanıza gerek kalmadan kapınıza kadar bu lezzetli peyniri ulaştırıyoruz.

Sizde bu lezzetten mahrum kalmamak için hemen siparişinizi en uygun fiyat seçeneğiyle verebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun.

 


Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
E-Bültene kayıt olarak kampanyalardan ilk siz haberdar Olun !
Bizi Takip Edin!